Zima v krajině Adršpašských skal

Představte si tichou, bělostnou krajinu. Šedivé věže třpytící se v zimním slunci, západy slunce v polárních barvách. Modré, oranžové, fialové. Krajky ledu lemují potůček, když svištíte stříbrnou plání na běžkách a na obzoru křehkým vzduchem stoupá stužka dýmu z nejbližšího krbu. Zima v Adršpachu je prostě sen. Tak zůstaňte déle! Tady je minimálně dvanáct tipů na aktivity, které si zamilujete.

Zimní Adršpach

Adršpašské skály v zimě promění své monumentální útvary v pohádkovou ledovou říši. Vydejte se na klidnou procházku zasněženým skalním městem a nechte se okouzlit výhledy, zmrzlým vodopádem a třpytivými rampouchy. Po zimních radovánkách si dopřejte zasloužený odpočinek v příjemném ubytování přímo v Adršpachu. Nezapomeňte si včas rezervovat vstupenky a parkování.

Pohádková skalní města

Ozdobené něžnou sněhovou pokrývkou vynikají fantaskní útvary ve skalním městě zase úplně jinak než v létě. Kromě Adršpachu je na Broumovsku a v přilehlém polském pohraničí několik skalních měst a stolových hor, která určitě stojí za návštěvu. Rozlohou největší Teplické skalní město je pěšky dostupné z Adršpachu přes Vlčí rokli a obejít jej znamená v krátkých zimních dnech celodenní výlet. Další skalní město najdete na stolové hoře Ostaš u Police nad Metují. Když se vydáte za hranice, můžete se zajít podívat do Bludných skal, které se nacházejí na temeni pověstmi opředené hory Bor. Ve stejném polském národním parku Stolové hory je také Malá a Velká Hejšovina, kde vede turistická stezka po samém vršku stolové hory s nádhernými výhledy. Navíc, v zimní sezóně najdete ve skalách určitě také hlubší ticho a menší provoz. Pokud plánujete návštěvu Adršpachu, nezapomeňte si své lístky koupit předem přes rezervační systém.

Na běžky a na lyže

Adršpach je v zimě ideální na běžky a v dostupné vzdálenosti jsou také lyžařské sjezdovky. Přímo v Adršpachu je několik běžkařských okruhů, které odtud vedou kolem Křížového vrchu do Zdoňova, pod Bukovou horu, do Teplic nad Metují nebo velkou okružní jízdou přes Horní Adršpach. Po běžkování se musíte zastavit v místní restauraci Qadr, kde si kromě dobrého jídla můžete zajít i na ochutnávku místní kultury. Dělají se zde koncerty, promítání a povídání nejen s lezeckými legendami. Na dobrý oběd se určitě můžete zastavit i v absolutní adršpašské klasice, hostinci U Tošováka. A ještě praktická rada: v zimní sezóně si radši vždy ověřte otevírací hodiny restauračního zařízení, které byste rádi navštívili - mnohdy mají otevřeno jen o víkendu. Ale zpět k lyžování, teď sjezdovému. V Teplicích je lyžařská sjezdovka Kamenec s umělým zasněžováním, kde zaparkujete zdarma a najdete zde půjčovnu, občerstvení, lze si objednat i lyžařskou školu. Z Adršpachu je dostupný také lyžařský areál Janovičky u Broumova s krásným výhledem a dětským vlekem. Pěkně si zalyžujete také na polské straně, v areálu Zielenec.

Zdoňovské zvířecí menhiry

Přírodní rezervace Křížová cesta je kouzelné skalní město na Křížovém vrchu, naproti skalnímu městu v Adršpachu. Je menší, ale zato sem chodí velmi málo lidí. Hnízdí tady celá řada chráněných ptáků včetně sokola stěhovavého. Svůj název nese po Křížové cestě, kterou tvoří umístěný soubor litinových desek s výjevy z Ježíšovo cesty na skále ze sedmnáctého století. Trasa k přírodní rezervaci Křížová cesta začíná v Dolním Adršpachu po žluté turistické značce. Vyrazit můžete i z obce Zdoňov (taky po žluté) a po cestě si od kapličky sv. Jana Nepomuckého udělat odbočku k tajuplné zřícenině kostela Panny Marie neboli Zbořeňáku. Poté se vrátíte zpět ke kapli a pokračujete dál Hrnčířským údolím kolem Zdoňovských menhirů, což je umělecký projekt věnovaný říši zvířat. Každý kámen je věnován jinému zvířeti a představuje jinou sílu nebo prvek. Ve Zdoňově se můžete zastavit ve vyhlášené restauraci Kovářova kobyla, kde vaří poctivá sezónní jídla z místních surovin a v místních apartmánech se lze i ubytovat. V období zimního spánku si však radši před návštěvou restaurace ověřte otevírací hodiny.

Adršpašský zámek

Dvoupatrový renesanční zámek, který stojí na místě středověké tvrze z 15. století, prochází v posledních letech opravami a již pár sezón je otevřený i v zimě. Původní tvrz zde postavil bohatý šlechtický rod Berků z Dubé, jehož zakladatel Hynek z Dubé patřil k nejvýznamnějším šlechticům na dvoře Jana Lucemburského a v jeho vlastnictví byly známé hrady Kokořín, Bezděz nebo Houska. Posledním šlechtickým majitelem, než mu byl zámek odňat Benešovými dekrety v roce 1945, byl Otmar z rodu Nádherných z Borutína. Nyní zde najdete zde zázemí s kavárnou, infocentrem a dětským koutkem, pohádkovou místnost a únikovou hru Třetí princ podle pohádky, která se v Adršpašských skalách natáčela. Můžete si prohlédnout expozici lnářství, života na zámku i výstavu zkamenělin, které vám budou vyprávět o časech, kdy byl Adršpach na dně moře. Kromě toho zde sídlí první horolezecké muzeum v Česku, které mapuje jak vysokohorské lezení, tak počátky a zlatou éru pískovcového lezení v “Ádru”. Na zámku se také pořádají různé místní trhy a výstavy.

Kolem hradu na hřbetu koně

Že je svět nejkrásnější z koňského hřbetu? Můžete se o tom přesvědčit i u nás. Vyjížďky na koních nabízí místní průvodci, další informace vám rádi poskytneme v našem infocentru. Kromě Adršpachu jsou krásné vyjížďky na koních například v Jiráskových skalách nad Teplicemi nad Metují, kde leží osada Skály, nejvýše položená obec v Královéhradeckém kraji. Na skalnatém hřebeni nad černým jezírkem se zde tyčí zřícenina gotického hradu dříve zvaného Katzenstein. Dole, pod hradem, leží zase zámeček Bischofstein, který byl postaven v roce 1666 pro královéhradeckého biskupa Karla Sobka z Bílinberka jako letní sídlo. Už pěšky se odtud dá jít pěknou procházkou na rozhlednu Čáp, odkud vidíte Chrámové stěny v Teplicích jako na dlani. Jen pozor na schodech, v zimě bývají pokryté ledem.

Kouzelná Police a její muzea

Police nad Metují je malé městečko, jehož hlavní, Masarykovo náměstí bylo v roce 1990 vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Přímo na náměstí se napijte z pramenu Julinka, kam si místní chodí čepovat křišťálově čistou vodu vyvěrající z velkého podzemního úložiště vody, takzvané Polické křídové pánve. Kousek od náměstí je stará roubená škola, v Polici nad Metují se také nachází jedinečné muzeum, které mapuje historii a současnost známé české hračky – stavebnice Merkur. Mimo jiné zde uvidíte největší objekt vytvořený z této stavebnice: Ocelové Město, vytvořené podle dobrodružné knížky Julese Vernea. Ve stejné budově jako muzeum Merkuru najdete i Muzeum papírových modelů, které je jediné svého druhu v republice. Na expozici o velikosti třista metrů čtverečních najdete téměř dva tisíce exponátů vyrobených z papíru, které představují architekturu, automobily, letadla, lodě, vojenskou techniku, sci-fi a fantasy, železnice a spousty figurek. Návštěvníkům obou muzeí slouží i dětský koutek, dílny pro děti a relaxační prostor.

Broumovský klášter a barokní kostely

Broumovský klášter je jednou z nejvýznamnějších barokních památek v Královéhradeckém kraji a od roku 1995 také Národní kulturní památkou. Klášter byl postaven v sedmnáctém století a nedávno prošel revitalizací. Ta se týkala nejen samotné budovy, ale také téměř tříhektarové klášterní zahrady. V klášteře se nachází unikátní klášterní knihovna se sedmnácti tisíci svazky. Ve zdejším kostele Sv. Vojtěcha vás ohromí nádherná výzdoba a především vzácná kopie Turínského plátna (v plátně je otisk ležícího Ježíše Krista). Klášter dále odkrývá tajemství svých sklepení, kde se nalézá 34 mumií. V prostorách kláštera se po celý rok koná množství kulturních akcí nebo přednášek, v areálu je také kavárna a restaurace. Milovníci historie a architektury ocení i další barokní skvost a národní kulturní památku: Broumovskou skupinu kostelů. Návštěvníkům s dětmi by určitě neměla ujít unikátní Dětská galerie Lapidárium v prostorách kláštera, která vstřícnou formou zprostředkovává svět současného umění. Kromě výstav nabízí tvořivé doprovodné programy pro děti i dospělé.

Sauna, střelnice, Špičák

Přes Teplice a Meziměstí dojedete za dvacet minut k Javořím horám, hraničnímu pásu kopců, jejichž nejvyšším bodem je Ruprechtický špičák. Tůra na málo frekventovaný kopec začíná v obci Ruprechtice, kde je malé parkoviště na úplném konci vesnice. Můžete zvolit strmější trasu po žluté značce nebo mírnější po modré cyklistické. Ta se pod vrcholem napojuje na modrou turistickou hřebenovku. Na vrcholu kopce je rozhledna, výšlap se dá zvládnout rychlým tempem i za hodinu, ale jinak je to pěkný, půldenní výlet. Cestou zpátky se můžete zastavit v Meziměstí v centru Walzel, které vzniklo v budově bývalé mechanické tkalcovny Josefa Walzla. Najdete zde restauraci Švejk, saunu, solnou jeskyni, lezeckou stěnu, krytou střelnici nebo bowling. V prostorné restauraci vaří poctivou staročeskou kuchyni, čepují skvělé pivo a občas pořádají i “Řízkyjádu”!

Historické Kladsko a “Český koutek”

Kladsko je město v Dolním Slezsku s bohatou historií přesahující tisíc let. Bylo založeno v Kladské kotlině, na řece Kladská Nisa, která pramení na úpatí Králického Sněžníku. Najdete zde mnoho historických památek, jako například gotický most, o kterém se říká, že je to miniatura Karlova mostu v Praze. Soch má jen šest a nevede přes řeku, nýbrž přes mlýnský náhon, i tak je to velmi malebné místo. V Kladsku také najdete rozlehlou pevnost s kasematy, podzemní chodby pod Starým Městem, Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Františkánský kostel s klášterem nebo Muzeum země Kladské.

Kladsko se nachází v jihozápadní části Polska, ve výběžku, jemuž se dodnes říká „Český koutek“. Nezřídka se zde domluvíte česky, jsou zde české nápisy a je zde možné platit korunami.

Rokle v Broumovských stěnách

Deset kilometrů dlouhý a velmi úzký hřbet Broumovských stěn je ozdobený mnoha unikátními skalními útvary jako jsou třeba Slavenské hřiby nebo Kamenná brána. Na hřebeni stojí i kaple Panny Marie Sněžné nebo dřevěná horská chatu Hvězda, která je otevřená celý rok a je velmi dobře dostupná i autem. Procházka od chaty na takzvané Skalní divadlo, odkud je nádherný výhled do Kovářovy rokle, není dlouhá a je vhodná i pro rodiny s malými dětmi.

My bychom vám rádi představili dvě trasy vedoucí nejkrásnějšími skalními roklemi v okolí. První z nich je Kovářova rokle, která vede na hřeben z vesnice Hlavňov. V dolní části lesnaté, místy strmé rokle najdete Mariánskou jeskyni, pak vede stezka lemovaná skalními věžemi až na hlavní hřeben. Tady se z vyhlídky Orlí hnízdo můžete uvidíte celou broumovskou kotlinu. Druhá je Třešňová rokle, do které můžete dojít z vesnice Martínkovice na severní straně stěn nebo vás sem dovede červená turistická stezka ze Slavného. Rokli obklopují vysokánské pískovcové věže s čertovskou tématikou, například Lucifer, Trepifajskl či Káča Máša. Na dně rokle je závalová jeskyně, takzvaný macarát, kde se často drží led až do léta. Ze Slavného po žluté zase dojdete na Kamennou bránu a k dalším krásným vyhlídkám. A jestli už jste tohle všechno viděli, průvodci vás rádi vezmou na prohlídku onoho unikátního macarátu nebo do jedné z dalších mnoha roklí, kudy cesty vůbec nevedou.

Lázně v Kudowa-Zdrój

Kudowa Zdrój je lázeňské městečko s tradicí delší než šest set let a nachází se hned vedle města Náchod. Srdcem města je lázeňský park umístěný v historické budově z roku 1853 na úpatí hory Góra Parkowa. Lázně jsou hojně vyhledávané především díky celoročně příznivému klimatu a malebnému prostředí s kolonádou a rozlehlým lázeňským parkem. Nachází se tady bazén pro veřejnost a také veřejně přístupný wellness bazén se saunou, vířivkami a tobogánem v hotelu Verde Montana. V městě se nachází mnoho příjemných cukráren s vyhlášenými polskými zákusky i restaurací, například oblíbených smažíren pstruhů.

Temná obloha plná hvězd

Dlouhé zimní noci jsou zde ideální příležitostí k pozorování hvězd, protože nad Adršpašsko-teplickými skalami je velmi temná obloha bez světelného znečištění. Obdivovat můžete například dvojhvězdu Pollux a podle mytologického dvojčete pojmenovanou sousední hvězdu Castor v souhvězdí Blíženců. Nebo hvězdokupu Trapez v nitru Velké mlhoviny viditelné i pouhým okem v souhvězdí Orionu. Na zimní obloze taky najdete hvězdokupu Plejády neboli Kuřátka v souhvězdí Býka, dále souhvězdí Draka, Žirafy, Jednorožce, Zajíce nebo Malé medvědice s hvězdou Polárkou na konci ocasu.